Søndag 15. juni er det Treenighetssøndag, og ulike gudstjenester i Buksnes, Borge og Valberg kirker. I Buksnes vil vi gå inn i de dypere sidene ved kristentroen.
DET FØRSTE KIRKEMØTET I NIKEA. Freske av Giovanni Guerra og Cesare Nebbia, 1590.
Treeninghetssøndag 15. juni 2025
Treenighetssøndagen er dagen i kirkeåret da vi løfter blikket og ser hva de tre høytidene siden jul betyr for oss i dag. Nå handler det om liv og vekst, derfor er kirkeårsfargen grønn.
Denne søndagen er det gudstjenester i Valberg og Buksnes kirker kl 11, og i Borge kirke (sommertreff) kl 17.
Vel møtt!
Jubileum for Den nikenske trosbekjennelsen
Det foregår nå et stort jubileum i den kristne kirke!
Det har vært merkelig stille om det, men det er faktisk i år 1700 år siden Den nikenske trosbekjennelsen ble vedtatt av Kirkemøtet i Nikea i år 325. Det er den lange vi bruker en gang iblant på høytidsdager, og som faktisk er den mest brukte, felles trosbekjennelsen i kristenheten.
Til vanlig brukes den apostoliske trosbekjennelsen hos oss. Du kan lese mer om trosbekjennelsene på kirken.no, klikk her.
I Buksnes og Hol menigheter vil Den nikenske trosbekjennelsen bli brukt i mange av våre gudstjenester framover, og vi starter på søndag.
Den nikenske trosbekjennelsen svarer på spørsmål om hvordan den verdensvide kirke tenker om Gud skaperen, Jesus Kristus og Gud, Den hellige ånd – og forholdet mellom dem, en avklaring som altså ble utformet for 1700 år siden. Les hele historien om i Store norske leksikon, klikk her.
Den nikenske trosbekjennelsen:
Vi tror på én Gud, den allmektige Far,
som har skapt himmel og jord, alt synlig og usynlig.
Vi tror på én Herre, Jesus Kristus, Guds enbårne Sønn,
født av Faderen før alle tider,
Gud av Gud, lys av lys, sann Gud av sann Gud,
født, ikke skapt, av samme vesen som Faderen.
Ved han er alt blitt skapt.
For oss mennesker og til vår frelse
steg han ned fra himmelen,
og ved Den hellige ånd og av jomfru Maria
ble han menneske av kjøtt og blod.
Han ble korsfestet for oss under Pontius Pilatus,
led og ble begravet,
oppstod den tredje dag etter Skriftene
og fór opp til himmelen,
sitter ved Faderens høyre hånd,
skal komme igjen i herlighet
for å dømme levende og døde,
og hans rike skal være uten ende.
Vi tror på Den hellige ånd,
som er Herre og gjør levende,
som utgår fra Faderen og Sønnen,
tilbes og æres sammen med Faderen og Sønnen,
og som har talt gjennom profetene.
Vi tror på én hellig, allmenn og apostolisk kirke.
Vi bekjenner én dåp til syndenes forlatelse
og venter de dødes oppstandelse
og et liv i den kommende verden.
Amen.
Velkommen til Buksnes kirke kl. 11:00 på søndag, til deg som ønsker å lære og oppleve litt om hva disse dypere sidene ved kristentroen betyr.
Det blir gudstjeneste med nattverd, og den er ved prest Trond Gran og kantor Ken-Gøran Mikkelsen.